Çevre Lisansları

 

29.04.2009 Tarih, 27214 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmelik gereği çevreyi etkileyen alanlarda faaliyet gösteren tesislerin alması gereken izin ve lisansları önceki gibi ayrı ayrı değil, artık tek kalemde ve elektronik ortamda alacaklardır.

ÇEVRE LİSANSLARI  HANGİLERİDİR?

Çevre Lisanları; Geri Kazanım Lisansı, Bertaraf Lisansı, Ara Depolama Lisansı, İşleme Lisansı, Arındırma Lisansı

 

 

“ÇEVRE İZNİ” VEYA “ÇEVRE İZİN VE LİSANS”INA TABİ İŞLETMELER HANGİLERİDİR?

 

29.04.2009 tarih, sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 27214 Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmeliğine göre Çevre İzin / Çevre İzin ve Lisansına tabi işletmeler, çevresel etkilerini göre iki kategoriye ayrılmıştır. Bunlardan ilki, çevreye kirletici etkisi yüksek düzeyde olan işletmeler (Ek-1 listesinde yer alanlar), diğeri ise ‘çevreye kirletici etkisi olan işletmelerdir (Ek-2 listesinde yer alanlar). Ek-1 ve Ek-2listesinde yer alan işletmelerin çevre izni/çevre izin ve lisansı alması zorunludur.

ÇEVRE İZİN VE LİSANSI İŞLEMLERİNİ YAPMAYA KİMLER YETKİLİDİR?

Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmeliğe göre;

Ek-1 listesinde yer alan işletmeler, çevre yönetim birimi kurmak ya da yetkilendirilmiş çevre danışmanlık firmalarından çevre yönetim hizmeti almak zorundadırlar.

Ek-2 listesinde yer alan işletmeler, en az bir Çevre Görevlisini sürekli olarak istihdam etmek, çevre yönetim birimi kurmak ya da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş Çevre Danışmanlık Firmalarından çevre yönetim hizmeti almak zorundadırlar

Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmeliğin EK:1 ve EK:2 listesinde yer alan işletmelere Çevre İzin ve Çevre İzin ve Lisans alanında hizmet sunmak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından firmamız yetkilendirilmiştir. Siz değerli müşterilerimize bu alanda uzman kadromuzla hizmet sunmaktayız.

  •  tel  0216 499 69 17
  •  tel  info@detaycevre.com
  •  tel  Esenevler Mah. Cengiz Topel Cad. No:135/11 Ümraniye/İstanbul